Do kiedy można zgłaszać roszczenia do lotniska
W poprzednim wpisie wskazałem, że Sejmik Województwa Pomorskiego uchwalił Uchwałę nr 203/XVIII/16 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania wokół Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.
W uchwale tej określony został OOU (obszar ograniczonego użytkowania) wokół Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. W załączniku nr 1 do uchwały znajduje się mapa (graficzne przedstawienie lokalizacji OOU), a w załączniku nr 2 znajduje się wykaz działek, które znajdują się na terenie obszaru ograniczonego użytkowania.
Z ustawy Prawo ochrony środowiska wynika, że z roszczeniem o odszkodowanie można wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie uchwały nr 203/XVIII/16 Sejmiku Województwa Pomorskiego:
Art. 129 ustawy Prawo ochrony środowiska
1. Jeżeli w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości korzystanie z niej lub z jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel nieruchomości może żądać wykupienia nieruchomości lub jej części.
2. W związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości jej właściciel może żądać odszkodowania za poniesioną szkodę; szkoda obejmuje również zmniejszenie wartości nieruchomości.
3. Roszczenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, przysługuje również użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, a roszczenie, o którym mowa w ust. 2, także osobie, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości.
4. Z roszczeniem, o którym mowa w ust. 1-3, można wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości.
5. W sprawach, o których mowa w ust. 1-4, nie stosuje się przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dotyczących roszczeń z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.
Uchwała nr 203/XVIII/16 Sejmiku Województwa Pomorskiego została uchwalona w dniu 29 lutego 2016 roku, natomiast zgodnie z jej § 12 uchwała weszła w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
UCHWAŁA NR 203/XVIII/16 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania wokół Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
§ 12. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
Ogłoszenie uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego miało miejsce w dniu 16 marca 2016 roku. Uchwała weszła zatem w życie po upływie 14 dni od tej daty.
Nie warto jednak czekać do ostatnich dni marca 2018 roku. Wiele osób zostawia swoje sprawy „na ostatnią chwilę” i zapewne w lutym i marcu 2018 roku zarówno moja kancelaria, jak i inne kancelarie, będą miały nawał nowych zleceń w sprawach przeciwko spółce Port Lotniczy Gdańsk sp. z o.o. Czy warto działać w pośpiechu? Zdecydowanie nie.
Jeśli jesteś pewien (albo tylko przypuszczasz), że Twoja nieruchomość została objęta OOU wokół Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku to skontaktuj się ze mną. W każdym przypadku bezpłatnie i niezobowiązująco dokonuję wstępnej oceny, a następnie przedstawiam propozycję poprowadzenia sprawy.
Sandra
19 kwietnia 2018 at 23:08Czy po terminie 30.03.18 można wystąpić jeszcze z jakimikolwiek roszczeniami o odszkodowanie od Portu Lotniczego w Gdańsku? Przez ostatnie 9 miesięcy nie było mnie w Polsce. O takiej możliwości dowiedziałam się dzisiaj.
Cezary Śpiewak-Dowbór
23 kwietnia 2018 at 14:30Generalnie 2-letni termin na wystąpienie z roszczeniem minął 30 marca 2018 r.
Natomiast Trybunał Konstytucyjny uznał przepis ustawy ustanawiający ww. 2-letni termin za niekonstytucyjny (Trybunał Konstytucyjny uznał ten termin za zbyt krótki), co opisuję w najnowszym wpisie na blogu:
http://www.halas-lotniczy.pl/2018/03/31/dwuletni-termin-na-wystapienie-z-roszczeniem-jest-niezgodny-z-konstytucja-wyrok-trybunalu-konstytucyjnego-z-dnia-7-marca-2018-r-sygn-akt-k-217/
Dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego otwiera się na nowo możliwość wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie.
Bartek
15 maja 2018 at 23:04A czy z roszczeniem należy teraz czekać do 14. marca 2019, kiedy to upływa termin sporządzenia nowelizacji ustawy, czy można bez przeszkód już występować z roszczeniem?
Cezary Śpiewak-Dowbór
22 maja 2018 at 19:13W mojej ocenie zgłoszenie roszczenia już teraz nie będzie rodzić żadnych ujemnych następstw. Można tego dokonać już teraz.
Natomiast gdyby nie udało się porozumieć z Portem Lotniczym Gdańsk sp. z o.o. co do ewentualnego zawarcia ugody to proponowałbym z ostrożności jeszcze raz wystąpić z roszczeniem po 14 marca 2019 roku, o którym to terminie piszę szerzej tutaj:
http://www.halas-lotniczy.pl/2018/03/31/dwuletni-termin-na-wystapienie-z-roszczeniem-jest-niezgodny-z-konstytucja-wyrok-trybunalu-konstytucyjnego-z-dnia-7-marca-2018-r-sygn-akt-k-217/
– a następnie skierować pozew o zapłatę do Sądu (dopiero po dodatkowym wystąpieniu z roszczeniem po 14 marca 2019 roku).